Зняття автомобіля з обліку і реєстрація — як це відбувається | Та4ани

Анастасія Зайцева / 2016-06-29 Анастасія Зайцева

Зняття автомобіля з обліку і реєстрація — як це відбувається


За останні два роки в процедурі реєстрації (перереєстрації) автомобілів відбулися чергові зміни. Зокрема колишні МРЕВ знову змінили назву і тепер іменуються центрами з надання сервісних послуг МВС, а такий документ як довідка-рахунок був ліквідований в рамках боротьби з корупцією. Настала пора розібратися, як нововведення позначилися на звичайних автомобілістів.

Основний нормативно-правовий акт, який регулює питання зняття з обліку - Постанова КМУ №1388 від 07.09.1998 (в редакції від 23.12.2009). Тарифи на послуги підрозділів МВС встановлені наказом моз україни №795 від 04.06.2007 року. Переоформлення транспортних засобів проводиться у кожному територіальному сервісному центрі (ТСЦ), незалежно від місця прописки продавця і покупця. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації власника. Список ТСЦ вказаний на сайті Головного сервісного центру МВС.

Перелік документів, які необхідні для переоформлення транспортних засобів:

 • Паспорт та ідентифікаційний код продавця і покупця. Також будуть потрібні копії зазначених документів (1, 2 сторінка, а також 3, 4 сторінки паспорта (якщо вклеєна друга фотографія) і сторінка з пропискою), зробити їх краще до приїзду в ТСЦ, де вартість послуг "ксерокса" часто виходить за рамки розумного.
 • Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт)+копія
 • Щоб зняти машину з обліку за дорученням із зазначенням права розпорядження і надання інтересів у ТСЦ, будуть потрібні:

 • оригінал довіреності, довідка від нотаріуса, яка підтверджує, що довіреність не відкликана, а також довідка про відсутність арештів або інших обтяжень. Такі довідки дійсні лише в день видачі, тому бажано зробити їх вранці і відразу ж їхати в ТСЦ для подачі заяви.
 • Якщо автомобіль був кредитним, будуть потрібні:

 • кредитний договір з довідкою банку про погашення кредиту
 • довідка банку про те, що установа не проти переоформлення автомобіля;
 • Якщо автомобіль належить декільком фізичним або юридичним особам, при знятті машини з обліку/прямої перереєстрації повинні бути присутніми обидва власника. Однак один із співвласників також може написати заяву на право представлення своїх інтересів у ТСЦ. Заява має бути нотаріально посвідчений.

  Як вже було зазначено вище, перереєстрація автомобілів проводиться в будь-яких сервісних центрах по всій Україні, тому на практиці знімати машину з обліку, отримувати транзитні номери і техпаспорт з обрізаним куточком, а потім їхати в інший ТСЦ для постановки на облік стає обтяжливо і до того ж обходиться трохи дорожче. Але випадки бувають різні, наприклад, у ТСЦ за місцем придбання авто немає номерних знаків області, в якій прописаний покупець. Тоді є сенс оформити купівлю-продаж, зняти автомобіль з обліку і протягом 10 днів зареєструвати вже за місцем прописки.

  Оформити договір купівлі-продажу (дарування) можна у нотаріуса, але перед цим все одно доведеться заїхати в ТСЦ для отримання довідки про те, що автомобіль не в угоні і проведення огляду експертом-криміналістом. До того ж нотаріуси оформляють договір не за безкоштовно і просять 1% від суми договору. А ще потрібно заплатити держмито (від 17 до 85 грн).

  Другий - більш простий, а головне, дешевий спосіб - оформити договір купівлі-продажу безпосередньо у ТСЦ МВС. В такому випадку продавець і покупець приїжджають з вищевказаними комплектами документів в Сервісний центр, отримують в одному з віконець бланк договору купівлі-продажу і заповнюють його без підписів. З заповненого (без підписів) договору необхідно зробити дві копії і звернутися до адміністратора. Після перевірки документів і правильності заповнення договору (зазвичай займає від 15 хвилин до півгодини) у присутності адміністратора продавець і покупець ставлять підписи на договорі і у книзі обліку. Причому оформляється все це абсолютно безкоштовно. Далі настає пора зняття машини з обліку або прямої перереєстрації.

  Зразок договору купівлі-продажу

  Скільки коштує зняти машину з обліку?

  Якщо продавець вперше в даному календарному році реалізує автомобіль, прибутковий податок платити не треба. У випадку з другим і наступними проданими ТЗ ставка податку становитиме 5% від оціночної вартості, але не нижче середньоринкової вартості, яка визначається за допомогою спеціального калькулятора на сайті Мінекономрозвитку.

  Збір до пенсійного фонду сплачується тільки при оформленні нового автомобіля, або ТС, що вперше реєструється в Україні. Ставка збору залежить від зазначеної в договорі купівлі-продажу вартості:

 • 3% для авто вартістю до 165 прожиткових мінімумів (у 2016 році - 227 370 грн),
 • 4% - при вартості понад 165 прожиткових мінімумів;
 • 5% - якщо вартість легкового ТЗ перевищує еквівалент 290 прожиткових мінімумів (у 2016 році - понад 399 620 грн)
 • Збір до ПФ розраховується від вартості легкового автомобіля без врахування податку на додану вартість, якщо сума ПДВ, вказана в документі, що підтверджує вартість машини.

  Якщо продавець і покупець прописані в одній області (Києві, Севастополі) і продавець не бажає зберегти номерні знаки (послугу зберігання номерів можна замовити у ТСЦ за заявою, коштує 3 грн/добу), номери на машині можна залишити. Тоді перереєстрація та друк нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ іноземного виробництва коштуватиме 391 грн, а виготовленого в Україні або країнах СНД машин - на 42 грн дешевше. Правда номерні знаки повинні бути діючого зразка, наприклад, АА0000АА (неважливо, з смугою в кольорах прапора або "європейської" синьою смугою біля лівого краю). Комплект нових номерних знаків варто 103 грн, якщо таких немає в наявності, в ТСЦ можуть запропонувати б/в номери.

  Додатково до цього у відповідності з змінами в ПКМУ №1388 при знятті з обліку/взяття на облік обов'язково слід передати автомобіль на огляд експерта-криміналіста для звірки ідентифікаційних номерів з номерами в реєстраційних документах. Тобто зняти машину з обліку без машини не вийде. Сама процедура безкоштовна, проте печатка висновку експерта коштує близько 50 грн. На спеціально відведеному майданчику при ТСЦ експерт попросить відкрити капот, звірить всі позначення (VIN бажано заздалегідь протерти) і сфотографує автомобіль.

  Експертиза ТЗ проводиться тільки за заявою власника ТЗ. Обов'язковим є огляд автомобіля експертом-криміналістом.

  Експертиза, проведення якої нерідко наполягають у ТСЦ, проводиться виключно за заявою власника або за наявності підозр експерта в підробці VIN-коду, коштує вона до 200 грн. Також слід бути готовими, що за кожну сплачену послугу банк візьме комісію (на всякий випадок відкладаємо 50 грн).

  З завіреним адміністратором ТСЦ договором купівлі-продажу, документами про зняття автомобіля з обліку (якщо це не пряма перереєстрація), висновком експерта, квитанціями з банку, а також старими номерними знаками покупець прямує в віконце реєстрації ТЗ, ретельно перевіряє заповнені співробітником ТСЦ документи, в тому числі правильність написання прізвища та імені латиницею, і здає кімнати. Далі друкується новий техпаспорт і видаються нові номерні знаки.

  Вже який рік керівництво МВС обіцяє перетворити свої сервисцентры в аналог американських офісів DMV і грузинського Агентства обслуговування МВС, проте іноді у них все ще присутній "дух" колишніх МРЕВ

  При цьому незважаючи на, здавалося б, теоретичну простоту переоформлення автомобіля на практиці по раніше зустрічаються "шорсткості", причому не тільки з-за регулярних дефіцитів бланків спецпродукцію, а, наприклад, якщо в попередній раз автомобіль реєструвався в іншій області до 2013 року. У таких випадках інформація про ТС зберігається в єдиній базі даних МВС (система НАІС ДАІ), а у старої БД в області за місцем реєстрації. Тоді співробітники ТСЦ за місцем звернення роблять запит в іншу область, отримання відповіді може зайняти від декількох годин до декількох днів. Відповідно, процедура перереєстрації затягується. Втім, при наступному зверненні до ТСЦ, автомобіль буде вже в загальній БД і таких труднощів не виникне.

  Стаття написана за станом на червень 2016 року з урахуванням особистого досвіду, а також повідомлень у тематичній гілці на форумі. Якщо на практиці ви зіткнулися з відмінностями, розкажіть про це в коментарі, ми доповнимо або виправимо інформацію.


  При написанні цієї статті було використано матеріали із сайту "Autoua.net"

  Переглядів: 30406
  Перегляньте також:

  Нове
  Велосипед проти суперкара Lamborghini – незвичайна гонка в Києві
  Нове
  На вулиці Рейтарській обмежать рух транспорту
  Нове
  На вулиці Золотоворітській обмежать рух
  Нове
  На Кловському узвозі 23 і 24 травня обмежать рух
  Нове
  На вулиці Олеся Гончара обмежать рух
  Коментувати та оцінювати статті можуть лише зареєстровані користувачі!


  Зареєструватись або Увійти
  Коментарів ще нема. Ви можете бути першим!